Proč je těžké dosáhnout změny?

S blížícím se koncem roku mě znovu napadají myšlenky, co bych u sebe mohla v novém roce změnit a co chci pro sebe získat. Ne, že bych si dávala novoroční předsevzetí, ale pravidelně kolem Vánoc bilancuji, hodnotím své úspěchy a neúspěchy a zároveň střádám plány na další rok… (a že jich mám…) 😊

Ten letošní je pro mne výjimečný. Splnila se mi spousta přání a cílů. Mám za sebou kus cesty, která ale nebyla jednoduchá. Byla plná výzev, rozhodnutí, překážek, radosti i temných údolí.

Například jsem na jaře po 18letech odešla na pokraji svých sil z televize, kde jsem pracovala jako reportérka, abych mohla vytvořit svůj projekt Máma sama… díky němu teď můžu pomáhat ženám. Ještě tomu stále nemůžu uvěřit.

Nepíšu to proto, abych se chlubila, ale protože Vám chci říct, že:

JAKÁKOLIV ZMĚNA JE MOŽNÁ, POKUD SE PRO NI ROZHODNEME.

Nemám na mysli, že si budeme něco přát, prosit vesmír, čarovat… Je to sice fajn, i já mám svá přání, ale na začátku je důležité ROZHODNUTÍ, co chci skutečně v životě pro sebe získat a v čem mi bude dobře.

 

 

Uvedu příklad jedné mé kamarádky. Je to máma dvou dětí, pohledná čtyřicátnice, která je už čtyři roky od rozvodu sama. Nového partnera by chtěla, dokonce ví naprosto přesně, jaký by měl být.

Pokaždé, když se někdo objeví na obzoru, stáhne se a vycouvá. Namísto toho, aby se rozhodla jít svému přání naproti, řekne  xy argumentů, proč nový vztah nebude fungovat. Sama si vytvoří překážky, tzn. není rozhodnutá, i když si vztah přeje. Tím se ale ochuzuje o to hezké, co by mohla získat. A nezjistí to, dokud na rande nepůjde.

JE SLOŽITÉ DOSÁHNOUT ZMĚN, POKUD NEJSME STOPROCENTNĚ ROZHODNUTÍ

Možná mi teď budete namítat, že ne vždy je to jednoduché. Ano, máte pravdu. Některá rozhodnutí můžou hodně bolet. Často se i pro změnu musíme něčeho vzdát… svých návyků, pohodlí, času…

Lidé často přemýšlí, jak něco změnit, jenže důležitější je přemýšlet nad tím, proč to chceme a co tím pro sebe získáme.

Jestliže známe své PROČ, je pak mnohem jednodušší se umět ROZHODNOUT. A je v pořádku, když budeme cítit nejistotu nebo dokonce strach.

Když jsem se před pěti lety rozhodovala, zda mám žít v životě plném hádek, ponižování, nejistoty…

nebo … odejít od partnera a udělat ze sebe samoživitelku, několik měsíců před rozhodnutím jsem strachy nespávala.

Mohla jsem za sebe nechat rozhodnout strach, který mi našeptával, že se řítím do obrovské nejistoty. Mozek je totiž lenivec, nemá rád změny, a tak nás nahlodává, ať zůstaneme ve známých vodách.

Já jsem se ale tehdy vědomě rozhodla navzdory strachu.

 

Může se  stát, že tuto emoci ovládnout nedokážete a je fajn říct si o pomoc. Mimochodem skvěle funguje můj koučovací trénink „7dní od strachu a nejistoty k absolutní svobodě“

Postupy a metody z kurzu využívám i v koučovací praxi a spoustě žen pomohly k životním změnám.

Pokud chcete v životě změnu, chcete něčeho dosáhnout:

• stanovte si konkrétní cíl (nikoliv obecný)

• napište si své PROČ

• rozhodněte se

• napište si plán (konkrétní kroky, které vás dovedou k cíli)

• vytvořte si časový závazek (termín, do kdy chcete změny dosáhnout)

• odměňujte se (po každém kroku si dopřejte něco pro sebe)

 

Přeji Vám, ať se dokáže rozhodnout

 

S úctou

 

Martina

 

P.S.: Další mé články na blogu si můžete přečíst zde: 

Přihlášku do koučovacího tréninku „7dní od strachu a nejistoty k absolutní svobodě najdete tady: