NAUČTE SE ŘÍKAT NE… … AŤ NESTRÁVÍTE ŽIVOT TAK, JAK JSTE NECHTĚLI.

Dnešní téma, které chci s Vámi sdílet, se mě hluboce dotýká…

… protože vím, jaké to je neustále žít pro někoho druhého, dělat věci podle představ, zkušeností a rad ostatních. Splňovat jejich požadavky, úkoly, protože se tak nějak ode mne očekává, že je udělám nebo protože si to přeje rodina, přátelé a já je nechci zklamat.

Když jsem si ve svých 35letech uvědomila, že žiji život někoho jiného, že to nejsem já, že má představa o životě je naprosto jiná, rozhodla jsem se za tou starou Martinou udělat tlustou čáru.

 

 

Jasně jsem si stanovila svůj životní styl, co chci, kam směřuji a stanovila jsem si své pevné hranice. Jedna z věcí, která do nich patří je Naučit se říkat NE.

Naučit se říkat NE tomu, co není podle mých přesvědčení, co by mě svedlo z mé cesty, ubralo mi to energii a čas.

Teď si možná říkáte, že to zní příliš sobecky…

NE! Říkat NE, když skutečně cítíme NE, neznamená: 

  • SOBECKOST
  • NEZÁJEM O OSTATNÍ
  • NEOCHOTU POMOCI
  • NEMÍT OSTATNÍ RÁD…

 

umět odmítnout požadavky druhých je výrazem naší sebelásky a sebeúcty. Vypovídá to o tom, jak si sami sebe vážíme. Lidé, kteří umí říkat Ne, jsou věrní sami sobě a dělají jen to, co oni sami cítí, že je pro ně správné.

Zkuste se zamyslet, jestli opravdu žijete podle svých potřeb a přesvědčení. Možná si přiznáte, že jste tak trochu otrokem druhých. Že žijete něčí role a už ani ve skutečnosti nevíte, kdo jste a co si v životě sami pro sebe přejete.

Pokud řeknete někomu NE, paradoxně mu tím můžete pomoci zesílit, naučíte ho převzít zodpovědnost za svůj život. Ukážete mu, že to zvládne i bez Vaší pomoci.

Jasně, že naučit se říkat NE nejde ze dne na den.

Tady Vám dávám několik tipů, jak si cestu k NE usnadnit ↓↓↓

Odpovězte si na následující otázky:

1. Komu jste v poslední době řekli ANO, i když jste si přáli říct NE?

2. Komu a na co bys řekl/a NE, kdybys neměl/a strach?

3. Kolik energie ti Tvé ANO vzalo?

4. Kolik času ti Tvé ANO vzalo?

5. Co jsi tím pro sebe získal/a?

 

Úkoly:

1. Pozoruj situace, kdy chceš říct ANO, ale myslíš NE.

2. Když se přistihneš, že myslíš NE, ale říkáš ANO, zastav se a uvědom si, co si skutečně přeješ. Podle toho se rozhodni. Jestli řekneš NE, pozoruj, co bude následovat.

3. Nauč se říkat NE s respektem a laskavostí. Začni u malých věcí. Vysvětli ostatním, proč říkáš NE. Slušně a bez emocí.

4. Přeber ZODPOVĚDNOST za svůj život.

 

Jít si svou cestou a za svým snem často znamená říkat NE. Naučte se tohle magické slovo.

Protože pokud budeme neustále všem říkat ANO, může se stát, že sami pocítíme NE a zjistíme, že jsme žili život, jaký jsme nechtěli.

 

 

S úctou Martina